|
| |
S pejskem na dovolenou
Co vzít k moři s sebou:
- kapky do očí, borovou vodu na výplach očí
- kapky do uší, vatové tyčinky na čištění uší, tampóny
- elastické speciální vodě odolné obinadlo
- krém na tlapky
- léky proti průjmu, alergii a nachlazení
- zásyp na rány
- pinzetu na klíšťata nebo na střepy či ostny (ježka) pro případ úrazu tlapky
- desinfekční prostředky: peroxid, ajatin apod.
- teploměr
Několik rad na cestu:
Při výběru dovolené u moře je vhodné si předem ověřit, zda ve Vámi vybraném kempu, hotelu apod. je možné ubytování se psy. Při plánování dovolené s cestovní kanceláří si v každém případě nechte vašeho pejska zapsat do Voucheru). Pes musí být vybaven pasem a musí být identifikovatelný tzn. tetování nebo čip. Pes musí být řádně očkován proti vzteklině a musí o tom být záznam v pase, nebo v očkovacím průkaze. Očkování nesmí být před vycestováním mladší jednoho měsíce a starší jednoho roku. Je nezbytné si zjistit, jestli v oblasti, kde plánujete dovolenou není nějaké zvláštní veterinární nařízení pro vstup do země (to se týká především exotických zemí). Před cestou je vhodné informovat se o tom, jestli v oblasti vámi plánované dovolené nemají specifická rizika pro vašeho psa . Proto je před cestou vhodné provést preventivní antiparazitální ošetření proti cizopasníkům. Neméně důležité je také ošetření repelentními prostředky proti kousavému a bodavému hmyzu. Nezapomeňte vzít s sebou pro každý případ vhodné protialergické léky. Je rozumné vašeho pejska po návratu z dovolené odčervit, protože si z ciziny mohl přivést také nějaké cizopasníky.
- Před cestou pojistěte psa proti případným škodám, které může způsobit.
- Nejvhodnější denní čas na delší cestování se psem je brzy ráno, nebo pozdě večer, kdy ještě není tak horko.
- Nenechte pejska cestovat u bezprostředně otevřeného okna, abyste mu tak nezpůsobili zdravotní potíže. U citlivějších jedinců může dojít k zánětu očí, nebo uší.
- Pejsek musí mít stálý přístup k čerstvé vodě, proto mějte misku a vodu vždy pohotově po ruce.
- Dělejte dostatečné množství zastávek, při kterých pejska vyvenčíte, proběhnete, a dáte mu napít vody. Případně udělejte delší pauzu a pejska můžete vykoupat (pozor ale, aby přehřátý pejsek neskočil do ledové vody). Je li veliké horko, můžete pejskovi polít hlavu a krk odstátou vodou a tak ho zchladit.
- Před delší cestou a po celou dobu jízdy pejska nekrmte
- Nikdy nenechávejte pejska zavřeného samotného v autě !!! A to ani na chvíli!! Teplota v autě rychle stoupá a to až na 60°. Pejsek má omezenou schopnost termoregulace a pobyt v takovémto prostoru mu může velmi ublížit. Pes se totiž nepotí,jako jeho pán celým tělem,,jeho obranou je pouze zvýšená dechová frekvence.
- Zjistěte si ihned po příjezdu, kde je nejbližší veterinární lékař, pro případ akutního stavu
- Počítejte s tím, že v zahraničí může mít váš pejsek zdravotní potíže nebo úraz a proto si sebou vezměte přiměřený finanční obnos jako rezervu. Ošetření v zahraničí je velmi drahé.
- Je nutné vzít také větší množství sáčků na psí exkrementy. Nedělejme to nám pejskařům ještě těžší tím, že si po psech neuklidíme. Okolí nás potom toleruje s velikou nevolí a nedivme se. Nikomu z nás by se nelíbilo mít na pláži palec v ….
- Každý den večer pejska vysprchujte důkladně čistou vodou, abyste zbavili srst soli
- U moře působí teplota vzduchu díky vlhkosti na pejska příznivěji, než suchozemská vedra. Umožněte vždy pejskovi aby se mohl schovat do stínu pod slunečník, nebo pod stromy. To, jestli se bude pejsek chtít schovat do stínu nechte na něm, sám ví nejlépe, co mu dělá dobře.
- Nedovolte svému pejskovi volně pobíhat po pláži, kempu, nebo něco ničit a mějte ho vždy pod kontrolou. Dejte pozor na to, aby neobtěžoval okolí. Jak dobře víte, když pejsek vyleze z vody musí se otřepat. Uhlídejte si ho, aby to nedělal v bezprostřední blízkosti opalujících se . Takové chování budí u lidí nevoli a dochází ke zbytečným konfliktům.
- Vyhledávejte málo obsazené pláže či zákoutí. Na veřejné a hotelové pláže pes stejně velmi často nesmí. Hlavně u větších ras je vhodné zeptat se vašich slunících se sousedů, jestli jim váš pejsek nebude vadit.
- Je vhodné denně natírat packy mastným krémem. Pejsek často běhá po rozpálených cestách, písku a sůl z moře polštářky také vysušuje. Proto je nutné je pravidelně ošetřovat, abyste tak předešli bolestivým prasklinám.
- Dříve než pejska pustíte do moře, dejte mu pořádně napít. Slaná voda má velmi projímavé účinky. Předejdete tak zažívacím potížím, průjmům a zvracení.
- Pravidelně kontrolujte oči a uši, psi se často a rádi potápí, v tomto případě je nutné propláchnout mu oči oční vodou a vytřít uši.
- Zvolte potravu, která rychle nepodléhá zkáze. Nejvhodnější pro tento případ jsou granule. Pokud na ně není pejsek zvyklý, je nutné ho v dostatečném předstihu před dovolenou na ně zvykat. Konzervy jsou při cestování nevhodné a rizikové, vařená strava je pro vás zbytečně komplikovaná a zatěžující.
|
|
|